Ako na stvrdnuté päty
Stvrdnuté päty dokážu potrápiť nejedného z nás a predovšetkým v letných mesiacoch môžu vyústiť do celkom nepríjemných problémov. Aj keď ide o prirodzenú reakciu nášho tela, veľkú časť na výskyte stvrdnutej kože na pätách máme my a naše zvyklosti. V tomto článku sa dozviete, ako sa správne starať o vaše nohy tak, aby vaše päty boli zdravé a tiež samozrejme krásne vyzerali.
Čo spôsobuje stvrdnuté päty?
Tvrdé päty k človeku patria rovnako tak ako potenie, alebo kýchanie - ide o prirodzenú reakciu tela a akúsi ochranu pri väčšej námahe. Miera výskytu sa u každého líši a záleží predovšetkým na genetike. Táto prirodzená časť však tvorí len malé percento výskytu a tá prevažná väčšina je nami ovplyvniteľná. Zlý výber topánok má na svedomí asi najviac prípadov tvrdej kože na pätách. Vyvarujte sa noseniu nekvalitnej obuvi, ktorá neprenáša váhu na celé chodilo tak, ako by mala. U niektorých ľudí môže vyvolať stvrdnuté päty aj napríklad otvorená letná obuv. Medzi ďalšími spúšťačmi je nadváha, vek, zvýšená fyzická námaha, časté státie na nohách a teplotné výkyvy. Tvrdé päty sa často vyskytujú aj s niektorými zdravotnými problémami typu cukrovka a psoriáza, alebo pri nedostatku vitamínov (omega3, zinok, železo)
Starostlivosť o tvrdé päty
Najlepšie je sa o tvrdú kožu na pätách starať pri každodennom kúpeli a urobiť z toho svoju rutinu (rovnako tak ako napríklad čistenie zubov). Do kúpeľa môžeme pridať špeciálnu soľ na zmäkčenie kože, alebo nohy namočiť do citrónovej vody. Týmto docielite to, že tvrdá koža na nohe bude poddajnejšia a vy budete mať tak možnosť ľahšieho odstránenia kože. V tomto prípade sa odporúča použiť čo najšetrnejší spôsob tak, aby ste sa neporanili (u diabetikov je to veľký problém) a nezničili si vašu pokožku nerovnomerným brúsením.
Odstraňovače stvrdnutej kože na pätách
Sklenená škrabka
Sklenené škrabky na päty zaisťujú najšetrnejšie odstránenie kože a dajú sa aj ľahko očistiť, popr. sterilizovať. Škrabka na päty značky Bohemia Crystal ponúka rovnomernú brúsnu plochu (vďaka jedinečnej technológii leptania), ktorá sa navyše stále obnovuje. Jedna strana škrabky má hrubší povrch - na lepšie odstránenie kože a druhá strana je jemnejšia - na zahladenie. Naše škrabky sú vyrábané zo špeciálneho českého skla, ktoré zabezpečuje väčšiu odolnosť a znižujú tak riziko rozbitia (koberec, linoleum) - je to však stále sklo, takže ak škrabka spadne na kamennú zem, rozbije sa.
+ Najšetrnejšie odstránenie kože (2 hrubosti brúsnych plôch)
+ Nulová šanca poranenia (veľmi vhodné pre diabetikov)
+ Hygienická, kúsky kože sa dajú ľahko opláchnuť, v prípade potreby možno sterilizovať vložením do vriacej vody
+ Pri správnom zaobchádzaní vydrží veľmi dlho - brúsne plochy Bohemia Crystal sú prakticky nezničiteľné
- Možnosť rozbitia pri zlom zaobchádzaní (Napr. pri spadnutí na zem)
Pemza
Pemzy sa dajú kúpiť v širokej škále hrubosti a majú aj veľmi priaznivú cenu. Môžete si vybrať aj drahšiu verziu z vulkanických kameňov, ktoré koži dodávajú aj niektoré minerály. Ich povrch je však nerovnomerný a kožu skôr štiepe než brúsi. Pri dlhšom používaní strácajú svoju účinnosť. Je takmer nemožné dostať z pemzy zvyšky kože a nie je teda príliš hygienická. V kúpeľňovom mokrom prostredí môžu byť rajom pre baktérie a plesne.
+ Cena
+ Rozšírenosť
+ Malé riziko poranenia
- Nerovnomerný povrch
- Štiepe kožu
- Zle sa z nej odstraňujú zvyšky kože
- Nehygienická
Odrezávače
Táto brúska na päty je pravdepodobne najrýchlejšia. Je však veľmi ľahké sa bolestivo poraniť (využíva naostrené žiletky) a tak nie je vôbec vhodná pre diabetikov. U niektorých typov sa musia žiletky aj meniť a tento fakt dokáže túto metódu odstránenia stvrdnutej kože na pätách poriadne predražiť. Výhoda je v tom, že rovnako ako sklenená škrabka, odrezávač kožu nestrapká.
+ Rýchle
+ Nestrapkajú kožu
- Veľká šanca poranenia
- Nevhodné pre diabetikov
- Cena
Starostlivosť o nohy po odstránení stvrdnutej kože
Na túto časť by ste určite zabúdať nemali. Po tom, čo odstránite tvrdú kožu niektorou z vyššie uvedených metód, je potrebné pokožke dopriať hydratáciu a pokojne aj masáž. Ako skvelý hydratačný krém sa nám osvedčili prípravky s lanolínom, ktorý vytvára na koži ochrannú bariéru a má regeneračné účinky. Takým krémom je napr. krém na stvrdnuté päty od českej firmy HERBAVERA. Tento krém tiež navyše obsahuje konopný olej lysovaný za studena, z ktorého sa v posledných rokoch stáva hit, kvôli jeho prínosu v medicíne a kozmetike. Konopný olej dokáže ošetriť hlbšie ranky a praskliny.
Ako dobrý variant sa nám osvedčil aj kokosový olej lisovaný za studena, ktorý nielen že je lacný, ale má aj výborné vlastnosti (zabíja baktérie, dlho hydratuje, krásne vonia:)). Kto je zástancom domacej lekárne, môže skúsiť si na nohy nanášať špeciálnu "masku" s citrónom, tvarohom, vaječnými žĺtkami a kokosovým olejom. Úspech zaručený!
Ako vidíte, starostlivosť o nohy nie je žiadna veda a pri troche snahy môžete mať vysnívané nohy aj vy!
Ďakujeme za pozornosť a môžete sa tešiť na ďalšie články