Pleseň nechtov
Pleseň na nechtoch na nohách, čiže onychomykóza dokáže poriadne rozhnevať nejedného vyznávača otvorených topánok či sandálov. Ako sa hovorí, nechty, rovnako ako oči, sú priamym ukazovateľom zdravia človeka a jeho duševnej pohody. Preto by sme určite problém ako je mykóza nechtov nemali prehliadať.
Mykóza nechtov - Ako ju poznáme?
Na prvý pohľad sa dá poznať, že necht stráca svoj pekný a zdravý vzhľad. Pleseň nechtov sa vyznačuje napríklad žltnutím, zrohovatěním a oddelením nechtu od lôžka. Mykóza nechtu je schopná "cestovania" (na ostatné prsty, ľudí), a preto je veľmi dôležité začať s liečbou čo najskôr.
Čo spôsobuje pleseň nechtov
Najčastejšie pleseň spôsobujú niekoľko druhov mikroskopických húb a kvasiniek. Tieto huby milujú teplo a vlhkosť - preto sa tak rady vyskytujú práve na nohách. Prenášajú sa kontaktom od nakazenej osoby, alebo veci/prostredia. Najčastejšie si mykózu nechtov odnesieme napríklad z kúpaliska, verejných spŕch, sáun alebo záchodu. Ak už u vás pleseň nechtov prepukla, je nevyhnutne nutné sa práve takým miestam vyhýbať - kvôli nakazeniu ostatných ľudí.
Onychomykóza má tiež tendenciu sa nachádzať u ľudí s oslabenou imunitou. Medzi ne napríklad patria dôchodcovia, diabetici, tehotné ženy, atď... Niekedy táto choroba nechtov môže byť ukazovateľom niečoho oveľa závažnejšieho.
Ako liečiť pleseň nechtov
Pri liečbe onychomykózy je nutné parazita úplne zlikvidovať a zabrániť tak ďalšej infekcii. Liečba plesne nechtov nie je bohužiaľ krátkodobá záležitosť a vyžaduje veľkú spoluprácu samotného pacienta. Jednoducho povedané, máme možnosť bojovať s mykózou 2 spôsobmi - lokálne (mastičkou - napr. Exoderil), alebo "vnútorne" (užívaním liekov, ktoré sa dostanú do krvného obehu). Pre najefektívnejšie a najrýchlejšie výsledky sa odporúčajú obidva spôsoby naraz - záleží však na množstvo postihnutých prstov.
Exoderil na pleseň nechtov
Exoderil je zástupca lokálnej liečby - ide o špeciálny krém, ktorý sa používa priamo na postihnutý necht. Účinné látky tohto krému prenikajú priamo do nechtov, kde sú schopné parazitujúce huby zničiť. Tento prípravok je používaný aj pri ostatných, napríklad kožných problémoch. Po aplikácii veľmi rýchlo zbavuje pacienta svrbiacich pocitov. Veľká výhoda je v tom, že nemá žiadne vedľajšie účinky.
Možno použiť u dospelých aj u detí. Zvýšenú pozornosť však venujte aplikácii krému a hlavne dôkladnému umytiu - krém sa nesmie dostať do očí. Pred kúpou tohto produktu je vhodné sa opýtať lekárnika alebo lekára.
Antimykotiká na vnútorné použitie
Druhý spôsob ako na pleseň nechtov je liečba perorálne, čiže vnútorne. Pri tejto liečbe pacient používa denne špeciálne lieky, ktoré mu do krvného obehu dodajú účinne látky. Tieto látky zabraňujú parazitujúcim hubám rozmnožovaniu a pôsobeniu na necht. Poškodený necht teda nahradí nový a zdravý. Priemerná doba, než sa celý necht úplne obnoví, býva napríklad u palca 6 - 12 mesiacov. Nevýhoda liekov pre vnútorné použitie je možnosť vedľajších účinkov - je teda nutné pred aplikáciou navštíviť lekára.
Ako sa starať o poškodený necht
Liečba mykózy si vyžaduje veľmi šetrnú starostlivosť o jednotlivé nechty. Odrastajúci necht je potrebné pilovať kvalitným pilníkom, ktorý necht viac nerozstrapká a bude sterilný. Pre tieto účely veľmi radi odporúčame sklenené pilníky, ktoré majú rovnomernú brúsnu plochu a dajú sa ľahko umývať. Na zastrihávanie nechtu sú potrebné kvalitné ostré nožnice, ktoré necht viac nepoškodia.
Prevencia proti plesni nechtov
Pleseň nechtov na nohách sa môže často vracať - predovšetkým u ľudí, ktorí sú na tieto ochorenia viac náchylníí. Je teda potrebné sa o svoje nohy starať aj po úspešnom boji s mykózou nechtov.
Určite nebude na škodu dodržiavať týchto niekoľko tipov:
- Nechodiť bez topánok v šatniach, saunách a verejných sprchách
- Udržiavať nohy vždy v suchu a čistote
- Nepožičiavať si cudzie obuv, či uterák
- Pravidelne dezinfikovať svoje nohy/obuv
- Nosiť bavlnené ponožky, ktoré zabraňujú zapareniu nôh
- Používať kvalitné a sterilné pedikúrne nástroje